Zastosowania medyczne

Z myślą o przyszłości

W ofercie EIZO znaleźć można szerokie spektrum rozwiązań, przeznaczonych do różnego typu zastosowań medycznych. Wśród nich monitory diagnostyczne, referencyjne, wielkoformatowe i dedykowane do specyficznych dziedzin, takich jak na przykład endoskopia.

Jakość obrazów zgodna z Dicom Part 14

Charakterystyka tonalna skali szarości różnych egzemplarzy monitorów, nawet w obrębie tego samego modelu, może być różna. Przy wyświetlaniu obrazów medycznych ważne jest, aby dobierać monitory oferujące doskonały rendering subtelnych cieni, jak również zunifikowany sposób wyświetlania przez wiele monitorów. Odcienie szarości każdego monitora diagnostycznego RadiForce są kalibrowane przed opuszczeniem fabryki i spełniają normy standardu DICOM Part 14.

Kontrola jakości

Wraz z ubiegiem czasu, jakość wyświetlania obrazu przez monitory zmienia się. Dlatego, w przypadku monitorów medycznych konieczna jest kontrola jakości, która ma wykrywać zmiany i dokonywać kalibracji, gdy zajdzie taka konieczność. Monitory diagnostyczne RadiForce kalibrowane są do parametrów określonych przez normę DICOM Part 14, zapewniając obrazy na najwyższym poziomie.

Wybór odpowiedniego modelu dla danego stanowiska

Ważną rzeczą jest wybór monitora dostosowanego do wyświetlania obrazów medycznych. Seria monitorów diagnostycznych RadiForce oferuje rozwiązania, spośród których można wybrać najlepiej dostosowane do określonych badań.

Wymagania odnośnie klinicznych monitorów referencyjnych

Charakterystyka tonalna skali szarości w monitorach do ogólnych zastosowań biurowych bywa różna, nawet w obrębie tego samego modelu. W przypadku monitorów medycznych bardzo ważne jest, żeby obraz wyświetlany był jak najdokładniej i w jednakowy sposób. Norma Digital Imaging and Communications in Medicine (DICOM) Part 14 określa standardy wyświetlania odcieni szarości, które są obecnie powszechnie stosowane na polu medycznym.Kalibracja do standardu DICOM Part 14 i znakomity stosunek możliwości do ceny

Po zainstalowaniu dostarczanego wraz z monitorem oprogramowania do kontroli jakości obrazu RadiCS LE, wbudowany czujnik regularnie sprawdza nieprawidłowości w jasności monitorów serii RadiForce MX. Ponadto, możliwe jest okresowe przeprowadzanie uproszczonej kalibracji, zgodnej ze standardem DICOM Part 14, mającej za zadanie korygowanie jasności i skali szarości monitora. Instalacja dużych ilości referencyjnych monitorów, zgodnych ze standardem DICOM Part 14 w środowiskach klinicznych prowadzi do znaczących oszczędności.

Wsparcie wczesnego wykrywania raka piersi

Jak powszechnie wiadomo, ciągle notuje się wzrost przypadków raka piersi u kobiet, regularna mammografia zwiększa szanse na wczesne wykrycie choroby. Bardzo istotne jest w tym przypadku odnalezienie subtelnych mas i zwapnień. Obrazy mammograficzne na tradycyjnych kliszach były przez długi czas standardem. Jednakże, jakość wyświetlanych obecnie przez monitory obrazów oraz koszty i strata czasu związana z tradycyjnymi metodami dystrybucji spowodowały gwałtowny wzrost cyfrowej technologii.

Od kliszy do cyfrowej mammografii

Przejście z tradycyjnej mammografii wykorzystującej klisze do mammografii cyfrowej wymaga naturalnie monitora, który może wyświetlać obrazy z najwyższą precyzją. Stosowane dzisiaj na tym polu monitory mają wysokie rozdzielczości i mogą wyświetlać obrazy o wysokiej gęstości, stanowiąc mocny filar w procesie wczesnego wykrywania raka piersi.

Wysoka rozdzielczość dostosowana do wymagań obrazów mammograficznych

„Objętość informacji”, które zawiera cyfrowy obraz mammograficzny może przekroczyć 5 milionów pikseli. Kiedy taką ilość informacji wyświetla monitor o niższej rozdzielczości, obraz jest albo wyświetlany częściowo, z mapowaniem piksel do piksela lub jest zwężony przy wyświetlaniu, aby dopasować się do monitora, co skutkuje utratą jakości i pojawieniem tzw. mozaiki. Dlatego, do poprawnego wyświetlania obrazów pochodzących z badań mammograficznych konieczny jest monitor o wysokiej rozdzielczości, która przekracza 5 MP.

Skupienie na jednym monitorze

Podczas Radiologii Zabiegowej (IR) wymagany jest jednoczesny dostęp do szerokiego zakresu informacji i obrazów medycznych. Dzięki swoim rozmiarom i rozdzielczości, wielkoformatowe monitory EIZO na sale operacyjnych mogą wyświetlać obrazy z wielu zabiegów jednocześnie. Poprawia to efektywność pracy i zapobiega różnicom w odwzorowaniu kolorów występującym przy rozwiązaniach wielomonitorowych.

Niezawodna integracja w pomieszczeniu kontrolnym

Pomieszczenia kontrolne wymagają zastosowania wysokiej jakości monitorów diagnostycznych, o dużych ekranach i inteligentnym zarządzaniu obrazami, do oglądania zdjęć i sterowania wszystkimi aplikacjami wykorzystywanymi w sali operacyjnej, z jednego centralnego stanowiska pracy.

"Pokój z widokiem"

Dzięki dużym monitorom EIZO możliwe jest uzyskanie zmniejszenia ilości sprzętu w sali operacyjnej, przy jednoczesnym zwiększeniu elastyczności i efektywności prowadzonych zabiegów. Bezproblemowa rozbudowa systemów PACS (Picture Archiving and Communication System) jest możliwa dzięki zdolności do szybkiego i łatwego skonfigurowania do wyświetlania wielu modeli gamma, w tym DICOM Part 14.

Właściwe odwzorowanie odcieni szarości pozwalające dokładnie wyświetlić stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie

Stomatologiczne zdjęcia rentgenowskie są wykorzystywane do szczegółowego przeglądu zębów, kości, nerwów i tkanek miękkich. Zdjęcia wyświetlane na standardowym monitorze do ogólnego użytku biurowego, mogą zostać nieprawidłowo zinterpretowane z powodu różnic w charakterystykach oddawania odcieni szarości przez różne monitory. Dlatego też zalecamy korzystanie w klinikach dentystycznych z monitorów z serii RadiForce MX, zgodnych ze specyfikacją DICOM Part 14 i dzięki temu dających gwarancję dokładnej i wiernej reprodukcji obrazów.

Wysoka rozdzielczość – gładka reprodukcja kolorów

Monitory z serii RadiForce MX są wyposażone w wysokokontrastowy panel o intensywnej i realistycznej czerni. Wyświetlają najdrobniejsze detale, takie jak struktura powierzchni zębów, mogą także pokazać przestrzenność na zdjęciach monochromatycznych. Obrazy kolorowe wyświetlane są z wyraźnym kontrastem pomiędzy czernią a innymi kolorami - czerwonym, żółtym lub niebieskim. Idealne odwzorowanie kolorów gwarantuje dokładnie wyświetlanie szczegółów, takich jak kolor dziąseł na zdjęciach jamy ustnej.

Dopasuj monitor do swoich potrzeb

W opiece stomatologicznej obrazowanie CT staje się coraz popularniejsze, uzupełniając tradycyjne prześwietlenia rentgenowskie. Możesz dobrać monitor o optymalnej dla swoich potrzeb rozdzielczości, np. do jednoczesnego wyświetlania skanów 2D i 3D CT, obrazów panoramicznych lub porównywania ich ze zdjęciami jamy ustnej. Monitory szerokoekranowe pozwalają szybko wychwycić wszystkie istotne informacje i w rezultacie zwiększyć efektywność pracy.

RadiCS

RadiCS to oprogramowanie do kontroli jakości obrazu, które umożliwia kalibrację, testy zgodności i niezmienności parametrów, jak również zarządzanie kalibrowanymi aktywami czy generowanie raportów z historii kalibracji. Program jest zgodny m.in. ze standardami AAPM, DIN, IEC i zapewnia precyzyjną kontrolę jakości obrazu, bazującą na łatwych do przeprowadzenia procedurach.

RadiCS Mobile

RadiCS Mobile to aplikacja na iPada lub iPada mini, która regularnie przeprowadza kontrole i dopasowuje ustawienia ekranu, aby zapewnić stałą jakość wyświetlanych obrazów w zgodzie ze standardem DICOM Part 14.

Aplikacja pozwala wygenerować testowy obraz skali kolorów, aby sprawdzić, czy obrazy wyświetlane na ekranie iPada są zgodne ze standardem DICOM Part 14. Ta funkcja jest szczególnie przydatna do wykrywania zmian, jakie zachodzą na wyświetlaczu wraz z upływem czasu.

RadiNET Pro

Pakiet oprogramowania RadiNET Pro umożliwia spójne zarządzanie kontrolą jakości wielu monitorów w systemach PACS, HIS i RIS szpitala. Odciąża to administratorów i pracowników serwisu IT, znacznie obniżając przy tym koszty związane z kontrolą jakości i utrzymaniem monitorów.

RadiNET Pro Web Hosting

Zamiast wydawać pieniądze na instalowanie w szpitalu własnego serwera do sieciowego zarządzania kontrolą jakości, wystarczy skorzystać z serwera zapewnianego przez EIZO – RadiNET Pro Web Hosting. EIZO oferuje także specjalistyczne usługi serwisowe, które gwarantują niezawodną kontrolę jakości monitorów.

Czujnik UX1

UX1 to zewnętrzny czujnik, który umożliwia wykrycie zmian we właściwościach monitora i zapewnia precyzyjną kalibrację. UX1 pozwala przeprowadzić testy jakości monitora zgodne z AAPM TG18, DIN V 6868-57 oraz innymi standardami jakości.