Zarządzanie kolorem cz. 2: profile ICC

Opublikowano: 1 października, 2020

W Internecie nie brakuje okazji, by publikować zdjęcia. Wrzucamy je na stronach firm, w sklepach internetowych, na blogach, w mediach społecznościowych. Ale czy odbiorcy widzą nasze grafiki w odpowiednich kolorach?

W poniższym artykule podpowiemy, co warto sprawdzić przed publikacją zdjęć w Internecie, bazując na testach przeprowadzonych przez EIZO.

 

Zarządzanie kolorem z profilami ICC

Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule pt. Zarządzanie kolorem cz. 1: przeglądarki WWW, przed publikacją obrazów w Internecie warto osadzić w nich profil barwny. Trzeba mieć również na uwadze różnice między wersjami profilów barwnych, aby kolory wyświetlały się prawidłowo bez względu na używaną przeglądarkę. W dzisiejszym artykule omówimy dwie wersje profilów ICC (wersję 2 i 4) oraz ich kompatybilność z różnymi przeglądarkami internetowymi.

 

SPIS TREŚCI

Czym jest profil ICC?
Wersje profilów ICC
Jak sprawdzić profil barwny w Photoshopie
Jak sprawdzić wersję profilu ICC
Podsumowanie

Czym jest profil ICC?

Profil ICC to plik opisujący właściwości kolorystyczne konkretnego urządzenia, zapisany w formacie *icc stworzonym przez International Color Consortium, czyli międzynarodową organizację zajmującą się wdrażaniem standardów zarządzania kolorem. Pojęcie „profil ICC” obejmuje zarówno profile barwne, jak i profile monitora. Te pierwsze definiują właściwości kolorystyczne dla urządzeń i obrazów, natomiast te drugie to nic innego jak pliki z danymi informującymi, jak dany monitor wyświetla kolory. Dzięki zastosowaniu profilów ICC można wyświetlać obrazy w ustandaryzowanej przestrzeni barw, niezależnie od właściwości kolorystycznych poszczególnych urządzeń.

 

Wersje profilów ICC

Istnieją dwie wersje profilów ICC:

  • Wersja 2: starsza, oferuje wysoką kompatybilność;
  • Wersja 4: wstecznie kompatybilna, ze zmienionymi, jaśniejszymi definicjami umożliwiającymi bardziej precyzyjne wyświetlanie kolorów.

 

Wersje wykorzystywane w popularnych profilach barwnych

Profil barwny Adobe RGB (1998) sRGB IEC 61966-2.1 Display P3
Wersja profilu ICC 2 (2.1.0) 2 (2.1.0) 4 (4.0.0)

Jak pokazuje powyższa tabela, każdy z trzech wymienionych profilów opiera się na konkretnej wersji profilu ICC. Dla profilów sRGB i Adobe RGB jest to wersja 2, natomiast dla profilu Display P3 wersja 4. Warto pamiętać, że kompatybilność z daną wersją profilu ICC zależy od przeglądarki. Jeśli np. wyświetlimy obraz z osadzonym profilem barwnym w wersji 4 w przeglądarce obsługującej tylko wersję 2, kolory mogą być przekłamane.

Poniższa tabela pokazuje, którą wersję profilu ICC obsługują popularne przeglądarki. Ponieważ publikowane w Internecie obrazy mogą być wyświetlane w każdej z nich, zalecamy osadzenie profilu sRGB. Bazuje on na profilu ICC w wersji 2, kompatybilnej ze wszystkimi przeglądarkami.

 

Kompatybilność wersji profilów ICC z różnymi przeglądarkami

Nazwa przeglądarki Chrome Firefox Internet Explorer Safari
Wersja przeglądarki 78.0.3904.70 70.0 11.805.17763.0 13.0.2 (15608.2.30.1.1)
System operacyjny Windows 10 Windows 10 Windows 10 macOS mojave (10.14)
Kompatybilna wersja profilu ICC 4 2 4 4

* Powyższe dane bazują na testach przeprowadzonych w październiku 2019 r. Rzeczywista kompatybilność może być inna w zależności od aktualizacji przeglądarek.

 

Aby sprawdzić, którą wersję profilów ICC obsługuje Twoja przeglądarka, odwiedź oficjalną stronę ICC:

http://www.color.org/version4html.xalter

  • Jeśli kolory wyświetlają się prawidłowo, Twoja przeglądarka obsługuje wersję 4.
  • Jeśli kolory nie wyświetlają się prawidłowo, Twoja przeglądarka jest niekompatybilna z wersją 4 albo z oboma wersjami (2 i 4).

 

Jak sprawdzić profil barwny w Photoshopie

 Sprawdzanie osadzonego profilu barwnego

Otwórz obraz w programie Photoshop, kliknij strzałkę znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu i wybierz pozycję Document Profile. Na lewo od strzałki pojawi się nazwa profilu barwnego.

Zmiana osadzonego profilu barwnego

Z górnego paska menu wybierz Edit > Convert to Profile…. Następnie wybierz docelowy profil barwny z rozwijanej listy.

Jak sprawdzić wersję profilu ICC

Profile ICC są przechowywane w systemie operacyjnym komputera. Aby sprawdzić wersję konkretnego profilu ICC, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

 

W systemie Windows 10

Wybierz UstawieniaSystemEkranZaawansowane ustawienia wyświetlaniaWyświetl właściwości karty dla wyświetlacza → zakładka Zarządzanie koloramiZarządzanie kolorami… → zakładka Wszystkie profile. Następnie kliknij wybrany profil ICC, a jego wersja wyświetli się na dole okna.

 

W systemie macOS Catalina 10.15.1

Wybierz Preferencje systemoweMonitory → zakładka Kolor. Następnie zaznacz wybrany profil ICC i kliknij Otwórz profil.

Podsumowanie

  • Istnieją dwie wersje profilów ICC (2 i 4). Ich obsługa zależy od używanej przeglądarki.
  • Profil barwny sRGB wykorzystuje wersję 2, wyświetlaną prawidłowo w każdej przeglądarce obsługującej dowolną z tych wersji.
  • Przed opublikowaniem obrazów w Internecie warto osadzić w nich profil barwny sRGB, jako że jest on najbardziej uniwersalny.

 

Polecany model do tworzenia treści WWW

100% przestrzeni sRGB

Monitor o przekątnej 24,1” z funkcją kalibracji sprzętowej. Współpracuje z autorskim oprogramowaniem EIZO do zarządzania kolorem.

> Strona produktu <