Monitor do grafiki – jak dokonać optymalnego wyboru?

Opublikowano: 30 listopada, 2012

Dokonując zakupu pewnych rzeczy, każdy stara się zdobyć jak najwięcej informacji, które pomogą mu w dokonaniu najlepszego wyboru. Dotyczy to w szczególności produktów, wymagających dużych nakładów finansowych oraz takich, które mają nam służyć długo i niezawodnie. Niestety nawet w dobie Internetu, gdy dostęp do danych jest w znacznym stopniu ułatwiony, uzyskanie wiarygodnych informacji nie jest takie proste. Zwykle nie wiemy, które informacje są dla nas istotne. Postanowiliśmy ułatwić Państwu decyzję odnośnie wyboru właściwego monitora.

Pierwszym pytaniem, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, to do jakich celów będzie on wykorzystywany. W zależności od tego, jakiego typu prace wykonujemy, musimy określić, na ile ważną jest dla nas kwestia odwzorowania kolorów. Najmniej wymagające będą oczywiście projekty stron internetowych i grafik wykorzystywanych w mediach cyfrowych. Największej precyzji wymagają osoby przygotowujące materiały do druku.

Przestrzeń barw

Podstawą uzyskania prawidłowego odwzorowania kolorów w całym zakresie przestrzeni sRGB, tym bardziej AdobeRGB, jest zastosowanie w monitorze paneli najwyższej klasy, jak również zaawansowanej elektroniki sterującej. Takie właśnie panele są instalowane w monitorach Eizo ColorEdge CG. Dla odbiorców o mniejszych możliwościach finansowych, a mogących zaakceptować większy błąd ΔEab zostały przygotowane dwie inne serie monitorów graficznych ColorEdge CX i CS oraz FlexScan SX. ColorEdge CX i CS wykorzystują panele typu IPS, a FlexScan SX wykorzystują panele IPS i S-PVA.
Są to panele o panoramicznych proporcjach i przekątnych od 22” do 27”.

Przy pracy z kolorem niezwykle istotna jest niezmienność reprodukowanych barw. Profesjonalne monitory graficzne Eizo posiadają niezbędne do uzyskania tego celu funkcję Auto Brightness Stabilization. Stabilizuje ona jasność panelu LCD zaraz po jego włączeniu lub po wyjściu ze stanu czuwania, a także w długim okresie czasu, minimalizując samoistne przyciemnianie się panelu związane z naturalną degradacją świetlówek.

10-16przetwarzanieinformacji

W najbardziej zaawansowanych monitorach EIZO zastosowano wewnętrzną 12-bitową tablicy LUT i 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze. Dzięki rozszerzonej tabeli kolorów możliwe jest idealne wyświetlenie tonalnych przejść pomiędzy kolorami bez efektu bandingu. 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze pozwala na bardzo precyzyjne uzyskanie właściwej barwy w zakresie zbliżonym do czerni. Do tej pory standardowy panel LCD nie był w stanie wyświetlić kilkunastu pierwszych odcieni szarości. Zdecydowanie ograniczało to kolorystyczną przestrzeń roboczą monitora i zubożało warsztat artysty.

medyczne - funkcja due

Jednym z ostatnich dokonań japońskich inżynierów z EIZO było opracowanie układów pozwalających na niemal idealnie równomierne podświetlenie matrycy. Nierównomierność podświetlenia, nierównomierność kolorystyczna matrycy, jak i niestabilność w czasie, były jednymi z najpoważniejszych mankamentów dotychczas produkowanych monitorów LCD. Praktycznie pierwszym testem, jakiemu jest zazwyczaj poddawany monitor jest wyświetlenie jednolitej kolorystycznie tapety. Na tej podstawie dokonywana jest ocena precyzji jej odwzorowania na całej powierzchni ekranu. W najnowszych modelach graficznych EIZO zastosowano kolejną wersję rozwojową autorskiego rozwiązanie o nazwie Digital Uniformity Equalizer (DUE). Na etapie produkcji monitora użyty panel LCD jest wirtualnie dzielony na obszary, w których dokonywane są pomiary jasności i kolorystyki dla wielu poziomów jasności monitora, od czerni do bieli. Tworzona jest przestrzenna mapa panelu zapisywana w procesorze głównym monitora. Na jej podstawie wszystkie pomierzone nierównomierności są korygowane w czasie pracy urządzenia.

Kolejnym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, to czy monitor powinien dysponować sprzętową kalibracją. Odmiennie od kalibracji software’owej, odnoszącej się do karty graficznej komputera, podczas kalibracji sprzętowej wykonywane są operacje na zaszytej w elektronice monitora 10-cio lub 12-bitowej tabeli barw. Z niej dobierane są kolory najbardziej zbliżone do wartości zadanych przed kalibracją, przez co cały proces jest o wiele bardziej dokładny i szybszy, niż w przypadku kalibracji programowej. W monitorach Eizo serii CG można zapisać do 20 różnych ustawień kalibracyjnych w pamięci monitora i w razie potrzeby błyskawicznie je aktywować. Niezwykle ważnym elementem jest fabryczna kalibracja trzech podstawowych składowych, koloru czerwonego, zielonego i niebieskiego. Każdy monitor graficzny Eizo serii CG jest dostarczany ze stosownym indywidualnym certyfikatem takiej kalibracji.

Kiedy już wiemy, które modele spełniają nasze oczekiwania pod względem odwzorowania barw, powinniśmy się zastanowić, jakiej wielkości panel jest nam potrzebny. EIZO posiada w swojej ofercie modele graficzne z panoramicznymi matrycami o przekątnej od 22” do 27”. Wszystkie modele mają możliwość obrotu do pozycji portretowej.

Dla osób wykorzystujących monitory w profesjonalnej pracy, bardzo istotnym czynnikiem jest ich niezawodność. Monitory EIZO są produkowane w Japonii i tam poddawane są bardzo skrupulatnej kontroli jakościowej. Dzięki temu, tylko jednostki spełniające najwyższe normy opuszczają fabrykę i dzięki temu wszystkie elementy objęte są 5-letnią gwarancją. Reklamacje obsługiwane są w trybie door-to-door. Oznacza to, że użytkownik musi zgłosić do serwisu usterkę, otrzymuje numer sprawy (tzw. RMA), a w gestii polskiego dystrybutora jest odebranie uszkodzonego i dostarczenie sprawnego panelu do użytkownika. Możliwe jest podpisanie dodatkowych umów serwisowych, rozszerzających zakres świadczonych usług.

Ostatnią, ale niestety nie najmniej ważną kwestią jest cena urządzenia. Nie ukrywajmy, monitora do profesjonalnych zastosowań nie znajdziemy na sklepowych półkach w hipermarketach. Niech nie kuszą nas atrakcyjne ceny i promocje. Tani, produkowany masowo monitor nie będzie w stanie spełnić naszych oczekiwań. Pamiętajmy, że profesjonalny monitor zapracuje na siebie, należy tylko rozważyć, w jakim czasie nastąpi zwrot z inwestycji.