Informacje ogólne o monitorach LCD

Baza wiedzy

Przewodnik po połączeniach szeregowych Połączenie szeregowe eliminuje konieczność wpinania do każdego monitora osobnego kabla wideo. Wystarczy podłączyć do komputera tylko jeden monitor, do którego podłączamy następny monitor, do którego podłączamy jeszcze kolejny itd. W ten sposób powstaje niejako „łańcuszek” monitorów (stąd angielska nazwa daisy chain). Dzięki temu przy podłączaniu wielu monitorów nie ogranicza nas liczba dostępnych terminali wyjściowych komputera.
Najlepsza technologia do wyświetlania filmów, czyli kilka słów o rewolucji OLED Czym różnią się wyświetlacze OLED od tradycyjnych wyświetlaczy LCD? Jakie są ich wady i zalety? Bierzemy tę technologię pod lupę.
Organizacja domowego biura, czyli jak zwiększyć wydajność pracy zdalnej z laptopem i monitorem Koronawirus spowodował, że praca z domu stała się rzeczywistością dla wielu z nas. Niektórzy twierdzą, że ze szkodą dla ich wydajności. Jak poprawić efektywność swojej pracy? Mamy kilka porad.
Zarządzanie kolorem w przeglądarkach WWW Dlaczego ten sam obraz wyświetla się inaczej w Firefoksie, a inaczej w Chromie? Poznaj podstawy zarządzania kolorem w przeglądarkach.
Adobe RGB czy sRGB? Wybieramy gamut kolorów Dowiedz się, czym różnią się przestrzenie barwne Adobe RGB i sRGB oraz która z nich lepiej sprawdzi się w Twojej pracy.
Jak powstaje monitor FlexScan Zobacz fabrykę EIZO od środka i dowiedz się, jak powstają monitory FlexScan.
Jak wyświetlać kolorowe i monochromatyczne obrazy z idealną skalą szarości Kolorowe obrazy potrzebują innej skali szarości niż obrazy monochromatyczne. Jak więc wyświetlać oba rodzaje obrazów na jednym ekranie?
Nadeszła era HDR – dowiedz się, co to oznacza dla Twoich urządzeń Czemu cały świat zachwyca się HDR? Czym różni się HDR dla fotografii i dla filmów? I przede wszystkim - co zrobić, by móc cieszyć się tą technologią w zaciszu domowym?
Oferta produktów EIZO w zakresie obrazowania medycznego Oferta EIZO obejmuje szeroką gamę produktów i rozwiązań spełniających wymagania specyficznych środowisk medycznych. Prezentujemy poszczególne linie produktów i ich zastosowanie w jednostkach medycznych.
Rozmycie obrazu na monitorze HiDPI: czemu tak się dzieje i jak temu zaradzić Dlaczego obrazy na ekranie są rozmazane, mimo że wyświetlasz je na monitorze z obsługą HiDPI?
Oświetlenie w pomieszczeniach diagnostycznych – dlaczego jest tak ważne? Oświetlenie ma olbrzymie znaczenie w procesie stawiania diagnozy. Z tego artykułu dowiesz się, czemu tak jest i jak optymalnie oświetlić stanowisko diagnostyczne.
Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy dla lekarza Dowiedz się, jak w czterech krokach stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy dla lekarzy.
Redakcja PC USER testuje 5 monitorów biurowych EIZO Pracownicy redakcji PC USER przez dwa tygodnie testowali pięć biurowych monitorów EIZO. Zobacz, do jakich doszli wniosków...
Hybrydowe sale operacyjne – czym różnią się od tradycyjnych? W nowoczesnych szpitalach coraz częściej spotyka się hybrydowe sale operacyjne. Zobacz, jakie mają zalety i czym różnią się od tradycyjnego bloku operacyjnego.
Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o HDR Proste wyjaśnienie technologii HDR, od podstaw po najnowsze trendy.
Pracuj wydajniej z laptopem i zewnętrznym monitorem Przekonaj się, jak podłączenie laptopa do zewnętrznego monitora może poprawić jakość i wydajność pracy.
Dlaczego warto zainwestować w monitor ze złączem USB-C? Poznaj funkcje monitora FlexScan EV2785, które pomagają użytkownikom laptopów pracować wydajniej i wygodniej.
Aktualizacja Windows 10 Creators Update – co nowego? Sprawdź, jak zmieniły się ustawienia monitora po aktualizacji Windows 10 Creators Update i jak z nich korzystać.
Przegląd nowoczesnych złączy wideo Kupując monitor warto sprawdzić, jakie ma złącza wideo. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na ten temat przed dokonaniem wyboru.
Kompatybilność portów Thunderbolt 3 z monitorami EIZO Informacje o kompatybilności monitorów EIZO z portami Thunderbolt 3 w nowych modelach MacBooka Pro, wprowadzonych pod koniec 2016 roku.
Praca z więcej niż jednym ekranem w systemie Windows 10 Poznaj nowe i odświeżone funkcje systemu Windows 10, ułatwiające pracę z laptopem lub komputerem stacjonarnym w konfiguracjach wieloekranowych.
Czy komfort pracy ma wpływ na jej wydajność? Niniejszy artykuł przedstawia wyniki audytu przeprowadzonego przez Alstor Sp. J. w wybranych firmach IT na terenie kraju. Pokazuje, czy rzeczywiście wiedza o ergonomii pokrywa się z realiami i nawykami pracy oraz jak wpływa ona na naszą wydajność
Od DisplayPort po D-Sub: złącza wideo w monitorach LCD Rzut oka na złącza wideo najczęściej spotykane w monitorach LCD.
Informacje o monitorach 4K EIZO Garść przydatnych informacji na temat monitorów 4K EIZO i ich kompatybilności z innymi urządzeniami.
10 sposobów na ochronę oczu podczas pracy z ekranem Częste korzystanie z monitorów, smartfonów i tabletów prowadzi do nadwyrężenia oczu, szyi i ramion. Brzmi znajomo? Ten artykuł doradzi, jak temu przeciwdziałać.
Kupować, nie kupować? Rozwiąż swoje problemy z wyświetlaniem obrazu dzięki monitorom 4K EIZO Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące monitorów 4K.
Wyświetlacze HiDPI i Retina – wszystko, co powinieneś wiedzieć o gęstości pikseli w epoce monitorów 4K Wyjaśniamy, jaki jest związek między rozdzielczością ekranu, gęstością pikseli i wielkością przestrzeni roboczej oraz czym się kierować przy wyborze monitora 4K.
„Srebrzenie czerni” w matrycach IPS Efekt srebrzenia czerni to niepożądane zjawisko występujące na monitorach z matrycą IPS, które można niemal całkowicie zlikwidować dzięki powłoce retardacji optycznej EIZO.
Rodzaje matryc LCD – którą wybrać?

Należy pamiętać o tym, że sercem każdego monitora jest matryca LCD. W zależności od konstrukcji, różnie będzie się kształtować jej charakterystyka barwna i zakres zastosowań.
 

Płynniejsze wideo dzięki przełomowym technologiom: Konwersja I/P w monitorach LCD

W tym artykule skupimy się na procesie konwersji materiału wideo z przeplotem na wideo bez przeplotu (ang. - interlace-to-progressive, w skrócie I/P) lub inaczej usuwaniem przeplotu (ang. - deinterlacing).

„Rozstaw pikseli” i „Tryb powiększenia”

Można czasem usłyszeć, że ktoś zastanawia się nad zakupem większego monitora, ponieważ coraz częściej ma trudności z czytaniem napisów. Chcielibyśmy jednak ostrzec was, że duży rozmiar monitora niekoniecznie musi oznaczać powiększenie rozmiaru liter. Kluczowym zagadnieniem jest tutaj rozstaw pikseli.

Rozdzielczość naturalna i tryb powiększenia

Zawsze w specyfikacji monitora jest podawana ”naturalna rozdzielczość”, ale co dokładnie ten termin oznacza? Co się stanie, jeśli wyświetlimy obraz o innej rozdzielczości niż naturalna rozdzielczość monitora? 

Maksymalna ilość kolorów i tabele Look-Up: Dwa zagadnienia istotne przy wyborze monitora

W tym artykule przyjrzymy się gradacjom wynikającym z maksymalnej ilości możliwych do wyświetlenia kolorów oraz tabelom Look-Up (LUT). Podczas gdy cechy te wykraczają poza czynniki brace pod uwagę przez przeciętnego użytkownika podczas wyboru monitora, to mają one istotny wpływ na reprodukcję kolorów. 

Czy „ładny” kształt krzywej gamma świadczy o prawidłowej reprodukcji kolorów? Nauczmy się, jak interpretować gammę monitorów LCD

W tym artykule omówimy parametr gamma, który ma istotny wpływ na reprodukcję kolorów na monitorach LCD. Zrozumienie, jak działa gamma jest przydatne zarówno w zarządzaniu kolorami (color management), jak i przy wyborze monitora. Wszyscy, którzy doceniają wysoką jakość kolorów, powinni zapoznać się z tą informacją.

Jak ekrany rozpoznają dotyk? Podstawowe zasady działania paneli dotykowych.

W tym dokumencie opiszemy podstawowe metody rozpoznawania dotyku i wyjaśnimy ich charakterystyki i optymalne zastosowania dla każdej z nich.

Diametralna zmiana kolorów w jednym ustawieniu: sprawdzanie temperatury barwowej w monitorach LCD

Temperatura barwowa ma kolosalny wpływ na jakość obrazu w monitorach LCD, jednak najczęściej się zdarza, że użytkownicy wybierają domyślne ustawienia. Dobre zrozumienie znaczenia temperatury barwowej pozwoli na lepsze dostrojenie jakości obrazu na monitorze LCD.