
Baza wiedzy
Należy pamiętać o tym, że sercem każdego monitora jest matryca LCD. W zależności od konstrukcji, różnie będzie się kształtować jej charakterystyka barwna i zakres zastosowań.
W tym artykule skupimy się na procesie konwersji materiału wideo z przeplotem na wideo bez przeplotu (ang. - interlace-to-progressive, w skrócie I/P) lub inaczej usuwaniem przeplotu (ang. - deinterlacing).
Można czasem usłyszeć, że ktoś zastanawia się nad zakupem większego monitora, ponieważ coraz częściej ma trudności z czytaniem napisów. Chcielibyśmy jednak ostrzec was, że duży rozmiar monitora niekoniecznie musi oznaczać powiększenie rozmiaru liter. Kluczowym zagadnieniem jest tutaj rozstaw pikseli.
Zawsze w specyfikacji monitora jest podawana ”naturalna rozdzielczość”, ale co dokładnie ten termin oznacza? Co się stanie, jeśli wyświetlimy obraz o innej rozdzielczości niż naturalna rozdzielczość monitora?
W tym artykule przyjrzymy się gradacjom wynikającym z maksymalnej ilości możliwych do wyświetlenia kolorów oraz tabelom Look-Up (LUT). Podczas gdy cechy te wykraczają poza czynniki brace pod uwagę przez przeciętnego użytkownika podczas wyboru monitora, to mają one istotny wpływ na reprodukcję kolorów.
W tym artykule omówimy parametr gamma, który ma istotny wpływ na reprodukcję kolorów na monitorach LCD. Zrozumienie, jak działa gamma jest przydatne zarówno w zarządzaniu kolorami (color management), jak i przy wyborze monitora. Wszyscy, którzy doceniają wysoką jakość kolorów, powinni zapoznać się z tą informacją.
W tym dokumencie opiszemy podstawowe metody rozpoznawania dotyku i wyjaśnimy ich charakterystyki i optymalne zastosowania dla każdej z nich.
Temperatura barwowa ma kolosalny wpływ na jakość obrazu w monitorach LCD, jednak najczęściej się zdarza, że użytkownicy wybierają domyślne ustawienia. Dobre zrozumienie znaczenia temperatury barwowej pozwoli na lepsze dostrojenie jakości obrazu na monitorze LCD.