OeilWiększość z nas zauważa, że korzystanie z komputera prowadzi do zmęczenia oczu. Mało osób natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że długoletnia praca z komputerem jest jedną z najczęstszych przyczyń przeciążenia układu ruchu, czyli między innymi kręgosłupa i stawów.

Dążąc do stworzenia monitorów przyjaznych dla oczu, firma EIZO zbadała przyczyny zmęczenia wzroku w laboratoriach.

W tym samy czasie za zlecenie firmy Microsoft zostały przeprowadzone badania, których wyniki dowiodły, że aranżacja stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii chroni przed chorobami układu kostnego. W rezultacie zwiększa się komfort oraz efektywność pracy i poprawia się nasze samopoczucie. 

 

Podświetlenie LED przyczyną męczącego wzrok migotania - wyniki badań EIZO

Czy podświetlenie LED powoduje zmęczenie oczu?

Odkąd podświetlenie LED stało się powszechnie wykorzystywane, wzrosła liczba osób skarżących się na zmęczenie oczu spowodowane migotaniem. Niektórzy ludzie mają zdolność widzenia nawet bardzo szybko rozbłyskujących diod podświetlenia, inni nie dostrzegają migotania – w obu przypadkach to zjawisko jest szkodliwe dla oczu i powoduje ich zmęczenie.

Na czym polega i z czego wynika migotanie?

Istnieją dwie metody regulacji jasności:

  • przyciemnianie PWM (pulse-width modulation – modulacja długością impulsu)
  • przyciemnianie DC (direct current – regulacja natężeniem prądu)

Przyciemnianie PWM / DC

W monitorach z podświetleniem LED najczęściej stosowana jest metoda PWM, której konstrukcja jest prosta i łatwa do wprowadzenia do masowej produkcji.

Co jest przyczyną migotania w przygaszaniu metodą PWM?

Nawet jeśli ekran błyska z bardzo wysoką częstotliwością (ok. 200Hz), to niektórzy ludzie wciąż mogą zauważać migotanie. Wraz ze zmniejszaniem jasności, migotanie podświetlenia LED staje się bardziej widoczne.

PWM_anime_01 PWM_anime_02 PWM_anime_03 PWM_anime_04

 

Czy migotanie naprawdę powoduje zmęczenie oczu?

Firma EIZO przeprowadziła eksperyment mający na celu wykazanie, w jaki sposób użytkownicy odbierają różne rodzaje regulacji jasności.

Czy zauważasz migotanie?

Czy zauważasz migotanie

Czy odczuwasz zmęczenie oczu?

Czy odczuwasz zmęczenie oczu?

Następnie zapytano osoby biorące udział w eksperymencie, która metoda jest ich zdaniem lepsza w różnych sytuacjach?

Przyciemnienie DC zmniejsza zmęczenie oczu

Mniejsze migotanie, mniejsze zmęczenie oczu!

Przyciemnienie DC zmniejsza zmęczenie oczu, ale wciąż pozostają wątpliwości dotyczące dokładności odwzorowania kolorów przy niskiej jasności…

Rozwiązanie EIZO: połączenie zalet przyciemniania DC i PWM

Inżynierowie EIZO opracowali hybrydowy model , który łączy w sobie zalety przyciemniania DC oraz PWM.

Połączenie zalet przyciemniania DC i PWM

Zbyt jasny ekran główną przyczyną zmęczenia oczu - wyniki badań EIZO

Czy zbyt jasny ekran powoduje zmęczenie oczu?

Może się wydawać, że jasny ekran to czysty, wyraźny, dobrze widoczny obraz. Jednak ekran, który jest zbyt jasny, jest główną przyczyną zmęczenia oczu. Z drugiej zaś strony, zbyt ciemny ekran zmniejsza czytelność obrazu i w rezultacie także powoduje zmęczenie wzroku.

Firma EIZO wprowadziła w swoich monitorach autorskie rozwiązanie – funkcję Auto EcoView automatycznie regulującą poziom jasności ekranu w zależności od oświetlenia otoczenia. Następnie przeprowadziła badania mające na celu sprawdzenie jak reaguje nasz wzrok przy włączonej i wyłączonej funkcji Auto EcoView.

Czy zauważasz migotanie?

Czy zauważasz migotanie

Jak oceniasz poziom zmęczenia oczu i czytelność obrazu?

Jak oceniasz poziom zmęczenia oczu i czytelność obrazu

Oba badania potwierdziły:

Mniejsze zmęczenie oczu przy włączonej funkcji Auto EcoView!

Rozwiązanie EIZO: funkcja Auto EcoView

Większość monitorów EIZO wyposażona jest w funkcję Auto EcoView, która dzięki czujnikowi oświetlenia automatycznie dopasowuje poziom jasności monitora do warunków panujących w pomieszczeniu. Auto EcoView daje pewność, że ekran nigdy nie będzie zbyt jasny ani zbyt ciemny, a oczy mniej zmęczone nawet po wielogodzinnej pracy na komputerze.

Negatywny wpływ niebieskiego światła na wzrok - wyniki badań EIZO

Czy niebieskie światło powoduje zmęczenie oczu?

To, jaki wpływ ma niebieskie światło na zmęczenie oczu, jest ostatnio bardzo popularnym zagadnieniem. Najpierw zobaczmy, jakie jest miejsce niebieskiego światła w pełnym spektrum.

Niebieskie światło w pełnym spektrum

Światło niebieskie jest częścią widma promieniowania widzialnego i ma długość fali zbliżoną promieniowania ultrafioletowego.

Ultrafiolet

99% promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi to promienie UVA o długości fali 315 – 400nm. Niebieskie światło jest częścią pasma widzialnego, ale równocześnie długość jego fali jest zbliżona do UVA co ma negatywny wpływ na oczy.

Badając związek pomiędzy podświetleniem LED a światłem niebieskim, EIZO potwierdziło, że podświetlenie LED i podświetlenie CCFL emitują prawie takie same ilości światła niebieskiego.

LED i podświetlenie CCFL emitują prawie takie same ilości światła niebieskiego

Jak zmniejszyć ilość niebieskiego światła w monitorze LCD

Wiedząc, że światło niebieskie ma wpływ na zmęczenie oczu, firma EIZO przeprowadziła kolejne badania mające na celu sprawdzenie jak bardzo można zmniejszyć jego ilość, poprzez regulację ustawień monitora.

Obniżanie temperatury barwowej

Obniżenie temperatury kolorów powoduje przesunięcie emitowanego światła w kierunku dłuższych fal (kolory bardziej czerwonawe). Zmiana początkowej temperatury barwowej monitorów (6500° – 7000°K) na 5000°K powoduje zmniejszenie ilości niebieskiego światła o 20%.

Rezultat obniżenia temperatury barwowej

Obniżenie temperatury barwowej i jasności

Przestawienie jasności monitora z najwyższego poziomu do odpowiedniej wartości – ok. 120 cd /m² oraz obniżenie temperatury barwowej do poziomu 5000°K powoduje zmniejszenie ilości niebieskiego światła do 1/6

Obniżenie temperatury barwowej i jasności

Rozwiązanie EIZO: funkcja Auto EcoView i tryb Paper

Zaawansowane technologie wykorzystywane w monitorach EIZO zapewniają obniżenie jasności i temperatury barwowej, a w rezultacie zmniejszenie ilości niebieskiego światła.

Funkcja Auto EcoView gwarantuje odpowiedni poziom jasności monitora dostosowany do warunków oświetleniowych.

Tryb Paper przeznaczony do pracy z dokumentami tekstowymi symuluje wygląd zadrukowanego papieru. Ustawienia parametrów wyświetlania obrazu w tym trybie redukują ilość niebieskiego światła do 1/6 w porównaniu do innych monitorów o tradycyjnych ustawieniach.

Wyniki przeprowadzonych badań zaowocowały powstaniem serii monitorów EIZO FlexScan EcoView gwarantującej komfortowe warunki pracy. Wszystkie badania zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Kitasato w Japonii.

Ergonomia podczas pracy z komputerem - wyniki badań Microsoft

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że długoletnia praca z komputerem jest jedną z najczęstszych przyczyń przeciążenia układu ruchu, czyli między innymi kręgosłupa i stawów. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześnie pomyśleć, jak prawidłowo zaaranżować swoje stanowisko pracy. Na zlecenie firmy Microsoft zostały przeprowadzone badania, których wyniki dowiodły, że aranżacja stanowiska pracy zgodnie z zasadami ergonomii chroni przed chorobami układu kostnego. W rezultacie zwiększa się komfort i efektywność pracy i poprawia się nasze samopoczucie.

Badania przeprowadzone na zlecenie Microsoft przez TNS Polska potwierdziły, że problemy zdrowotne wynikające z pracy przy komputerze dotyczą większości z nas:

Skutki pracy z komputerem - wykres

1Badania przeprowadzone przez TNS Polska w dniach 7-11 marca 2013 na reprezentatywnej grupie 936 respondentów.

Kolejne badania przeprowadzone na zlecenie Microsoft w 10 krajach na świecie dowiodły, że:

Wyniki badań Microsoft_wykres

Podczas projektowania serii FlexScan EcoView położono duży nacisk na ergonomię. Monitory z tej serii wyposażono w stopki umożliwiające przyjęcie podczas pracy właściwej postawy oraz matryce gwarantujące wyraźny obraz pod każdym kątem.