EIZO wprowadza nową generację monitorów graficznych 24.1″

Opublikowano: 16 lutego, 2016

W dniu dzisiejszym EIZO Corporation zaprezentowało dwa nowe monitory ColorEdge: CG2420 oraz CS2420. Obydwa modele mają 24.1” matryce o rozdzielczości 1920 x 1200 i nową, bardziej smukłą obudowę. Monitory EIZO znane są z najwyższej jakości i są wysoko cenione przez środowiska twórcze związane z designem, fotografią czy postprodukcją wideo.

ColorEdge_CG2420_press

Pierwsze co rzuca się w oczy, to nowy design, który zadebiutował nieco wcześniej w modelach 4K. Nowe CG mają znacznie, bo aż o 39% węższą od monitorów wcześniejszej generacji obudowę. Z tyłu znajduje się uchwyt umożliwiający bezpieczne przenoszenie monitora. W miejsce tradycyjnych przycisków zastosowano dotykowe przełączniki z podświetleniem LED, co jest niezwykle przydatne w ciemnych pomieszczeniach – naturalnym środowisku pracy fotografów czy specjalistów od postprodukcji wideo. Ergonomiczna stopka umożliwia regulację wysokości oraz odchylenie ekranu w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej, tak by można było pracować w jak najbardziej komfortowej pozycji.

CG2420 dołączył do serii najbardziej zaawansowanych modeli ColorEdge. Dedykowany jest do edycji fotografii, poligrafii, sprawdzi się świetnie w post produkcji materiałów filmowych i przy tworzeniu animacji. Monitor posiada wbudowany kalibrator, zapewniający automatyzację procesu kalibracji i późniejszej kontroli, bez potrzeby ingerencji użytkownika. ColorEdge CS2420 jest jego ekonomicznym odpowiednikiem. Posiada wiele z zaawansowanych narzędzi linii ColorEdge, ale jego funkcje i cena dostosowane są do mniej restrykcyjnych potrzeb oraz budżetów hobbistów i prosumerów, którzy zajmują się kreacją, edycją fotografii, tworzeniem ilustracji, itp.

ColorEdge_CS2420_pressWraz z monitorami użytkownicy otrzymują autorskie oprogramowanie EIZO ColorNavigator 6 służące do kalibracji. Korzystając z niego można ustalić docelowe parametry kalibracji stosowne do fotografii, druku, czy publikacji w Internecie, jak również określić preferowane wartości jasności, gamma, punktu bieli i wygenerować profil ICC. EIZO przetestowało oprogramowanie ColorNavigator 6 pod kątem kompatybilności z popularnymi urządzeniami do kalibracji i może zapewnić, że będzie bezproblemowo współpracować z czujnikami Datacolor, X-Rite i innych producentów, szczegółową listę znaleźć można na stronie producenta.

ColorEdge CG2420 i CS2420 mają szerokogamutowe panele IPS (in-plane-switching) o naturalnej rozdzielczości 1920 x 1200, charakteryzujące się reprodukcją aż 99% barw z palety Adobe RGB, dzięki temu wyświetlają “trudne” kolory, z którymi monitory sRGB nie radzą sobie. Dodatkowo, panel modelu ColorEdge CG2420 może wyświetlić 98% przestrzeni kolorystycznej DCI-P3, używanej w postprodukcji.
Oba monitory mają 5-letnią gwarancję, co aż o dwa lata przekracza ofertę rynkową.

Wspólne cechy urządzeń:

  • Płynne gradacje dzięki 10-bitowemu wyświetlaniu kolorów z 16-bit tablicy LUT (look-up-table)
  • Złącza DisplayPort, HDMI oraz DVI
  • Hub USB z 3 portami USB, włączając 1 USB umożliwiający ładowanie

Cechy modelu ColorEdge CG2420

  • Wysoki kontrast 1500:1
  • Współczynnik Delta-E poniżej wartości 3, dzięki autorskiej technologii EIZO o nazwie DUE (digital uniformity equalizer)
  • Stabilizacja jasności, chrominancji, charakterystyki tonalnej w ciągu 3 minut
  • Kaptur z możliwością szybkiego montażu i demontażu
  • Wspierane są przez oprogramowanie do kalibracji ColorNavigator NX i ColorNavigator Network

Cechy modelu ColorEdge CS2420

  • Wysoki kontrast 1000:1
  • Kaptur dostępny opcjonalnie

Modele ColorEdge CG2420 i CS2420 pojawią się w sprzedaży na początku kwietnia. Niestety nie są jeszcze znane ich ceny.