Adobe RGB czy sRGB? Wybieramy gamut kolorów

Na czym polega różnica między Adobe RGB i sRGB?

Adobe RGB

Adobe RGB to przestrzeń barw RGB zaproponowana przez Adobe Systems, Inc. w 1998 roku. W porównaniu z przestrzenią sRGB obejmuje większy zakres kolorów od zieleni do czerwieni.

Porównanie reprodukcji kolorów między Adobe® RGB i sRGB

Większość jednoobiektywowych lustrzanek potrafi robić zdjęcia w szerokiej przestrzeni barw odpowiadającej standardowi Adobe RGB. Oprogramowanie graficzne stworzone przez Adobe Systems, czyli popularny Adobe Photoshop, jest w stanie prawidłowo przetwarzać dane zapisane w tym formacie, a dobrej jakości drukarki atramentowe mogą je prawidłowo drukować.

Wykres XYZ przestrzeni Adobe® RGB obsługiwanej przez drukarki atramentowe

Przygotowując środowisko do pracy w przestrzeni Adobe RGB, trzeba pamiętać o monitorze obsługującym obrazy w tym standardzie. Jest on niezbędny, by prawidłowo wyświetlać i retuszować zdjęcia Adobe RGB.

sRGB

sRGB to ogólnoświatowy standard przestrzeni RGB zdefiniowany przez Międzynarodową Komisję Elektrotechniczną (IEC). Na standardzie sRGB oparte są strony internetowe oraz przestrzeń barw Microsoft Windows.

Przestrzeń sRGB jest niezwykle wszechstronna, ponieważ obsługują ją niemal wszystkie standardowe aparaty fotograficzne i drukarki. Publikując zdjęcia w formacie Adobe RGB na stronach www czy w mediach społecznościowych, nie mamy pewności, czy będą się dobrze wyświetlać na urządzeniach innych użytkowników – po konwersji gamutu kolory mogą wyglądać zupełnie inaczej. Taki sam problem może wystąpić w druku, powodując przekłamanie barw na odbitkach. Stosowanie przestrzeni sRGB jest więc dużo bezpieczniejsze, ponieważ gwarantuje prawidłowe wyświetlanie obrazów na większości urządzeń.

Standard sRGB

Zalety używania monitora Adobe RGB do zastosowań profesjonalnych

Adobe RGB obejmuje całą przestrzeń ISO-Coated, będącą standardem w branży drukarskiej, dlatego osoby zajmujące się przygotowaniem materiałów do druku powinny pracować na monitorze Adobe RGB – zagwarantuje to zgodność barw między ekranem a wydrukiem.

Wykres Adobe RGB i sRGB

Z kolei w dziedzinach takich jak produkcja wideo, grafika komputerowa i animacja obrazy muszą być wyświetlane zgodnie z odpowiednimi standardami, np. DCI i BT.709, w zależności od docelowego formatu. Używając monitora z szerokim gamutem obejmującym te standardy, można mieć pewność, że kolory odwzorowane są prawidłowo na każdym etapie pracy.

Przestrzenie barwne w monitorach ColorEdge

Wśród monitorów ColorEdge o przekątnej 24,1” znajduje się zarówno model z obsługą Adobe RGB, jak i sRGB – wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

ColorEdge CS2420

99% przestrzeni Adobe RGB

Specjalne oprogramowanie do zarządzania kolorem pozwala wyświetlać obrazy zarówno w standardzie Adobe RGB, jak i sRGB.

ColorEdge CS2410

100% przestrzeni sRGB

Monitor odwzorowuje ponad 100% przestrzeni RGB i współpracuje z autorskim oprogramowaniem EIZO do zarządzania kolorem.