Przyczyny zmęczenia oczu – niebieskie światło

Czy niebieskie światło powoduje zmęczenie oczu?

To, jaki wpływ ma niebieskie światło na zmęczenie oczu, jest ostatnio bardzo popularnym zagadnieniem. Najpierw zobaczmy, jakie jest miejsce niebieskiego światła w pełnym spektrum.

Spektrum - niebieskie światło

99% promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi to promienie UVA o długości fali 315 – 400nm. Chociaż niebieskie światło jest częścią pasma widzialnego, to mimo to ma wpływ na zmęczenie oczu. Ponieważ długość jego fali jest zbliżona do UVA, to nie można wykluczyć, że może ono powodować zmęczenie oczu.

UVA

Badając związek pomiędzy podświetleniem LED a światłem niebieskim, potwierdziliśmy, że podświetlacze LED i podświetlacze CCFL emitują prawie takie same ilości światła niebieskiego.

Związek pomiędzy podświetleniem LED a światłem niebieskim

Jak zmniejszyć ilość niebieskiego światła w monitorze LCD

Wiedząc, że światło niebieskie ma wpływ na zmęczenie oczu, sprawdziliśmy, jak bardzo możemy zmniejszyć jego ilość, poprzez regulację ustawień monitora.

Zmniejszyć ilość niebieskiego światła o 20%

Rezultat obniżenia temperatury barwowej

Niższa temperatura barwowa i jasność

Obniżając jasność, możemy zmniejszyć ogólne zużycie energii. Przestawiając jasność monitora z najwyższego poziomu do odpowiedniej wartości (ok. 120 cd / m², a temperaturę barwową na 5000°K …

Zmniejszyć ilość niebieskiego światła o 1/6

Obniżenie niebieskiego światła o 1/6

Redukcja niebieskiego światła

Tymczasem w EIZO…

Korzystając z różnych technologii, dostosowujemy jasność monitora i temperaturę barwową, co skutkuje zmniejszeniem wpływu niebieskiego światła na oczy. Wykorzystując automatyczne ustawianie jasności przez funkcję Auto EcoView oraz stosując tryb Paper Mode – będące elementami ustawień opcji Fine Contrast – jesteśmy w stanie stworzyć komfortowe warunki oglądania.

Produkty EIZO

Wyposażone w wiele rozwiązań zapobiegających zmęczeniu oczu, monitory z serii FlexScan EV łączą ekologię z ergonomią, dając monitory o wysokiej jakości, na których można polegać.
Zalety serii EV

Seria FlexScan EV